Onrust
Antien Kessler ploft op een zitkussen. Ze vertelt over de impact van alzheimer op haar leven en dat van haar vriend, Judy Coppens. Dan staat ze op en niet veel later gaat ze weer zitten. Even later gebeurt dat opnieuw. En opnieuw. Na tien minuten dirigeert Judy haar subtiel naar een fauteuil. Daar zit de onrust haar minder in de weg. 'Ik merk heel duidelijk dat ik echt alleen maar achteruitga', vertelt ze. 'Vroeger deed ik alles wat ik wilde, ik kon zes dingen doen op een dag. Na de diagnose dacht ik: daar ga ik gewoon mee door. Maar zo werkt het dus niet. Het wordt steeds moeilijker.'
“Ze had altijd al een fladderige inborst, maar het was dus alzheimer” Judy Coppens - vriend van Antien
Lezen, schrijven, koken
Antien (62) kan niet meer lezen en schrijven. Haar laatste handgeschreven ansichtkaart ging een jaar geleden naar haar jongvolwassen dochter. Ook autorijden is een gepasseerd station, net als alleen reizen met de trein. Koken en koffiezetten krijgt ze niet meer voor elkaar, telefoneren wordt steeds lastiger. Ze doet geen boodschappen meer, mede door het onbegrip bij mensen in de kassarij als ze haar betaalpasje niet zo snel kan vinden.
Tot haar 57ste werkt Antien als thuisbegeleider in de jeugdzorg, een baan die haar op het lijf is geschreven. Ze is sociaal, verbaal sterk en weet van aanpakken. Gezinnen in de knel zijn blij met haar hulp. Maar het werk moet sneller, korter en digitaler, lijkt het. Antien heeft er steeds meer moeite mee. Het zal wel een burn-out zijn, concludeert haar werkgever, voordat ze met een vaststellingsovereenkomst op straat komt te staan.
Dan vergeet ze steeds vaker dingen en stelt ze steeds vaker dezelfde vragen. Alsof ze moeite heeft te focussen, zegt Judy, die daar niet vreemd van opkijkt. 'Ze had altijd al een fladderige inborst, ging als een vlinder door het leven. Maar het was dus alzheimer.'
De ziekte van Alzheimer is de bekendste vorm van dementie waarbij hersenen informatie niet meer goed kunnen verwerken. In Nederland lijden zo’n 290.000 65-plussers aan dementie, het aantal mensen jonger dan 65 jaar ligt een stuk lager. Tussen de 17.000 en 19.000, schat Yolande Pijnenburg. Zij is neuroloog en hoogleraar en doet onderzoek naar dementie op jonge leeftijd.